Skip to content

Administration

Carl Manna

Principal

Keith Cherry

Assistant Principal-Administration

Traci Green

Assistant Principal-Curriculum

Katrina Walker-Bius

Assistant Principal-Student Retention

Front Office Staff

Carla Blalock

Administrative Secretary

Tenlee DeLoach

School Secretary

Marissa Mims

Attendance Clerk

Laketha Wilson

Registrar

Kasey Wynn

Bookkeeper

Guidance

Dr. Cindi Hiers

9th Grade

Karen Williams

10th Grade

Leah Harrell

11th Grade

Cindy Wiggins

12th Grade

PLC Leader
Testing Coordinator

Academic Coach

Amy Hendry

  

ELL | Migrant

Yvette Perez

  

Nurse

Pattie Nixon

School Nurse

Resource Officer

Deputy Jose Garcia

SHS Resource Officer

Security

Michael Dunmore

  

Athletic Director

Frank Allen

    

Cafeteria

Kimberly Choe

Manager

Chatisa Lett

SHS Cafeteria

Evelin Najera

SHS Cafeteria

Natalle Smith

SHS Cafeteria

Amelia Warner

Assistant Manager

Teresa Williams

SHS Cafeteria

Jennifer York

SHS Cafeteria

Custodians

Cynthia Ford

Head Custodian

Cynthia Brown

  

Alexis Burgos

*

Mariena Chandler

*

Keith Johnson

  

Damien Rickett

*

Media Center

Nancy Aul

Media Specialist

Teresa Haderle

Media Clerk

English

Elisa Hall

ELA PLC Leader

Bulldog Squad Co-sponsor

Vicki Bryan

ELA

Deanna Burkett

ELA

Benita Diggs

English III
English IV Honors

Angel Dean

English II Honors
AP English Language and Composition
Theatre I
Acting
Technical Theatre

Sophomore Class Sponsor

Michelle Glenn

Reading


Marisley Leal

English I
English I Honors
Reading

Mileydi Perez-Grijalva

ELA

Freshmen Class Sponsor

SHS Stake Holder Chair

Jenny White

English I
Intensive Reading

Leo Club Sponsor
 Junior Class Sponsor

Kaitlyn White

ELA

Cheryl Wood

ELA

Mathematics

Kimberly Tuvell

PLC Leader

Geometry
Geometry Honors
Dual-Enrollment NFC 
Edgenuity Virtual 

Harrison Ambrose

Geometry

Travis Bass

Algebra 1A
Algrbra 1B

Neena Brown-Thomas

Algebra II
Algebra II Honors
Math for College Readiness

Steve Carney

Algebra I
Algebra II
Geometry

Destiny Denson

Algebra

Basketball Cheer Coach

Frank Hufty

Math

Paula McMillan

Algebra II
Precalculus
AP Calculus AB
AP Calculus BC

Clayton McPeak

Geometry

Band

Vance Wiggins

Algebra IA

Science

Doug Morgan

PLC Leader

Biology

Brian Bullock

Environmental Science

Isaac Chandler

Environmental

Marine

Ricky Hufty

   

Jay Jolicoeur

Chemistry
AP Chemistry
AP Physics

DonnaJean Riegel

Forensic Science

Kelli Rogers

Environmental Science

Social Studies

Tamara Burt

PLC Leader

AP U.S. History
AP Government & Politics
U.S. History/Honors
Government & Politics Honors

Theodore Frazier

SS

Flag Football Coach

Christina Mosteller

History
World History

Abigail Rodriguez

Economics
Economics Honors
AP Macroeconomics
Psychology
AP Psychology
Dance I-IV

Benjamin Thomas

United States History
United States Government

Noah White

SS

ESE

Michelle Thompson

PLC Leader

11th & 12 Grade Support Facilitator

Justin Bruce

10th Grade Support Facilitator

Varsity Baseball Coach

Deborah Davis

 Inclusion

Paraprofessional

Cletia McCullers

Self-Contained

Kelly McManaway

Self-Contained

Paraprofessional

Darlene Rice

9th Grade Support Facilitator

Alexandra Scoggins

Self-Contained

Paraprofessional

LaTangelia Tanksley

Inclusion

Paraprofessional

Vernon Wiggins

Self-Contained

Peers-as-Partners Facilitator

Career & Technical Ed.

Kary Black

Culinart Arts I

Frank Allen

Edgenuity

Credit Retrieval

Buddy Coleman

Ag

FFA Advisor

Deborah Coleman

Ag

FFA Advisor

Rebecca Futch

Allied Health

Ladonna Holmes

Culinary

Traci Thompson

Allied Health

HOSA Sponsor

Barrinesha Washington

Acounting I

Accounting II

Bulldog Bank - OJT & Internship

NJROTC

Patrick Dawson

Senior Chief

Naval Science

Debra Kleinsmith

Senior Naval Science
LT USN Ret.

Naval Science I
Naval Science II
Naval Science III
Naval Science IV

Physical Ed. | Health

Damon Wooley

PLC Leader

Physical Education 
HOPE Health
Team Sports
Individual Sports
Track & Field

Boys and Girls Golf Coach

Boys and Girls Tennis Coach

Joe Denton

Paraprofessional

Glenn Green

Physical Education
Drivers Ed.

Kyler Hall

  

Joshua Jacobson

PE

Dan Marsee

  

Patriece Matthews

Physical Education
HOPE Health

Fine Arts

Pam Williams

AP Art
Creating 2D Art
2D Studio Art II
2D Studio Art 3 Honors
Portfolio Development: 2D Design Honors
Varsity Football Cheer Coach

Leanna Baldwin-Beartree

3D Art

Clayton McPeak

Band
General Music

World Languages

Alex Gonzalez

Spanish I
Spanish II
Spanish III
Spanish IV
Spanish for Spanish Speakers